• Projekt „Relacje od nowa"

• Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Narzymskiego w Bogatem z sukcesem złożyła aplikację konkursową na współorganizację wydarzeń w projekcie „Relacje od nowa" pod kierunkiem Mazowieckiego Instytutu Kultury. Partnerem projektu „JA - TY, MY - Wy czyli świat emocji i relacji", napisanego przez Panią Agatę Wronowską, będzie Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bogatem.

Projekt skierowany jest do czytelników Gminnej Biblioteki w Bogatem (mieszkańców gminy Przasnysz), członków Klubu Seniora w Bogatem oraz uczniów SP w Bogatem.

Celem projektu jest:

- pomoc młodzieży i mieszkańcom w odnalezieniu się w rzeczywistości zastałej po pandemii,

– izolacji wywołanej pandemią i zdalnym nauczaniem,

- odbudowanie więzi międzyludzkich ze szczególnym zwróceniem uwagi na więzi międzypokoleniowe oraz asymilację Ukraińców ze społecznością lokalną,

- nauka młodzieży identyfikowania swoich uczuć, właściwego ich nazywania i wyrażania.

W ramach projektu odbędą się:

- warsztaty terapeutyczne (spotkania psychologiem szkolnym),

– „Emocje, relacje jak je ugryźć?”,

- warsztaty wokalne „Pieśni Polaków i sąsiadów”,

- warsztaty taneczne „Tańce, pląsy Polaków i sąsiadów”,

- warsztaty literackie „Tina i Dima w Polsce” wspólne redagowanie książki; główni bohaterowie - ukraińskie misie Tina i Dima, uciekają do Polski przed działaniami wojennymi w Ukrainie,

- zajęcia teatralne, przygotowanie przestawienia „JA - TY. MY - WY”.

Realizacja przedsięwzięcia wzmocni więzi międzypokoleniowe. Udział w warsztatach uświadomi młodemu pokoleniu jak ważne w życiu każdego człowieka są emocje, więzi międzyludzkie, empatia i otwarcie się na drugiego człowieka. Włączenie w realizację projektu uchodźców z Ukrainy, zamieszkałych na terenie gminy Przasnysz, przyczyni się do ich integracji z lokalną społecznością.