W dniach 4.05 - 6.05.2022 klasy 7, 8a i 8b wraz z opiekunami wyjechały na trzydniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Zwiedziliśmy Strzelno, Biskupin, Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno.
W Strzelnie przewodnik Pan Damian Rybak w arcyciekawy sposób opowiedział nam o światowej klasy zabytku: ponorbertańskim Kościele Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny z unikatowymi kolumnami z przedstawieniami cnót i występków z XII wieku. Turyści z całego świata przyjeżdżają żeby je zobaczyć. Na świecie istnieją podobne kolumny tylko w 2 innych miejscach: Hiszpanii i Włoszech. Kościół ten jest także trójnawową bazyliką. Zwiedziliśmy również Rotundę Świętego Prokopa, według zapisków Jana Długosza konsekrowaną w 1133 roku, mającą wspaniałą akustykę. Pan Damian zachęcił nas do jej przetestowania. Dziewczęta ze Scholi zaśpiewały pieśń religijną i głos faktycznie przepięknie niesie się pod samo sklepienie Świątyni. Mieliśmy okazję zobaczyć eksponaty w Romańskim Ośrodku Kultury im. Ottona i Bolesława, gdzie znajduje się mnóstwo artefaktów Sióstr Norbertanek, które rezydowały w Strzelnie przez ponad siedem wieków. W Biskupinie zwiedziliśmy osadę - stanowisko archeologiczne. Badania wskazują, że połowa drewnianych bali użytych do budowy osady została ścięta około 748 roku p.n.e.. Odkrycia archeologiczne w tym miejscu okazały się jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii. Tym zakończyliśmy dzień pierwszy wycieczki i udaliśmy się do Przystani Biskupińskiej na spoczynek. Po obiadokolacji zorganizowaliśmy dyskotekę, także sił uczestnikom wycieczki nie brakowało!
Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Ostrowa Lednickiego. Ostrów Lednicki to największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, położona w jego południowej części. Jest to prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Następnie udaliśmy się do Poznania. Zobaczyliśmy trykające się koziołki na Rynku, Bazylikę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Św. Marii Magdaleny i Św. Stanisława Biskupa, Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, będącą jednym z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrą od 968 roku. Jest to również prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Udaliśmy się na Zamek Królewski w Poznaniu, byliśmy również na wieży widokowej. Na Malcie poznańskiej, obok toru wioślarsko-kajakarskiego, dla odważnych był zjazd kolejką górską Adrenaline. Następnie wróciliśmy do Przystani na nocleg. I tym razem starczyło sił na zorganizowanie dyskoteki.
Trzeci i ostatni dzień wycieczki to Gniezno - pierwsza stolica Polski, także prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Zwiedziliśmy Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, zwaną także Archikatedrą Gnieźnieńską i Sanktuarium Św. Wojciecha. Znajdują się w niej szczątki Świętego Wojciecha. Piękną trasą przez Gniezno przeszliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego, posiadającego wiele ciekawych wystaw i cennych zbiorów.
Wiedza zdobyta w czasie wycieczki jak i zgromadzone wspomnienia są rzeczą bezcenną. Wszechstronne poznanie tej części Polski, będącej kolebką naszej Ojczyzny, jej dziejów, tradycji, zabytków kultury i dziedzictwa narodowego na wiele lat zostanie w pamięci uczniów. Oczywiście świetna zabawa, integracja zespołów klasowych jak i klas z wychowawcami (w przypadku klas 8a i 8b jest to wyjazd pożegnalny) również mają niewymierne korzyści i dużą wartość.
Wycieczka w znacznej części została dofinansowana w ramach programu Poznaj Polskę. Serdecznie dziękujemy Gminie Przasnysz za pomoc w uzyskaniu środków oraz wsparcie przy zorganizowaniu wyjazdu.